مطالب کاربردی گیاهان زینتی.گیاهان دارویی.کشت قارچ.کشت گلخانه ای.تراریوم و بونسای
گرفتن وام گلخانه
از پرورش ماهی در منزل کسب درآمد کنید
شنبه 13 تیر‌ماه سال 1394 ساعت 11:45 ق.ظ | نوشته ‌شده به دست علیزاده

پیرو مطالب قبلی ایجاد کسب و کار در خانه این بار به آموزش پرورش ماهیانی که  میتوان در خانه آنها را تکثیر کرد می پردازیم بسیاری از گونه های ماهیان از جمله گربه ماهی، تیلاپیا، استریپدبس، قزل آلا، کپور ماهیان و… برای پرورش ماهی در قفس مناسب هستند... 
 
نکته1:به دوستانی که مایل به پرروش ماهی قزل آلا در منزل هستند پیشنهاد میشود حتما مجموعه آموزشی پرورش قزل آلا رو که به نظر بنده کامل ترین مجموعه و بهتر از هر کتابی است رو دانلود بفرمایندنکته2: همچنین کسانی که مایل به پرورش ماهی کپور هستند نیز میتوانند مجموعه پرورش و تکثیر  ماهی کپور را دانلود نمایند

قفس باید براحتی قابل دسترس و یک راه ورودی جهت عملیات غذادهی روزانه، مراقبت و تمیز کردن داشته باشد و وجود یک اسکله برای رفت و آمد بر روی قفسها لازم است اسکله ای با عرض یک متر می تواند سه قفس ماهی را پشتیبانی کند. یک قفس در یک سوی اسکله و دیگری در ناحیه انتهایی اسکله واقع شود. یک قفس ۸×۴×۴ فوت می تواند هزار گربه ماهی را در خود جای دهد.

 البته چنانچه کسی برای اولین بار این کار را انجام می دهد بهتر است با ۵۰۰ قطعه کار را آغاز نماید. ماهیان درون قفس به راحتی صید و غذادهی می شوند.
انواع قفسها قفسهایی که در ستون آب پنهان شده اند (از سطح تا بستر آنها در آب قرار دارد)، قفسهای شناور، قفسهایی که از بویه ساخته شده اند و تا نیمه در آب قرار دارند و قفسهای کفی که در بستر رودخانه یا دریا قرار می گیرند. این موارد خود به صورت زیر دسته بندی می شوند:

 قفسهای منفرد یا چند تایی، قفسهای انعطاف پذیر، قفسهایی که خودشان را در آب حفظ می کنند و قفسهایی که توسط قایق برپا می شوند. انتخاب نوع قفس بستگی به مکان و شرایط موجود در سایت مزرعه دارد.
مکان یابی قفس پرورش در قفس نیازمند حداقل دو فوت آب در زیر قفس است تا فضولات حاصل از قفس به درون آن وارد شود.چنانچه قفسها در کنار هم یا در چند ردیف واقع شوند نیاز به انواع هواده ها بوجود می آید.

 قفسها برای غذادهی و تمیز کردن و نیز چرخش خوب و مناسب آب نیاز به امکان دسترسی کافی دارند. قفسها باید دور از نواحی پوشیده شده از گیاهان و بسترهای علفی واقع شوند. طراحی و ساخت قفسها
۱) انتخاب محل
۲) نقشه سایت قفسها شامل: قفسها، اسکله، مکانی جهت راه رفتن در کنار یا روی قفسها، مکانی جهت تهیه و نگهداری غذا و نیز آماده سازی ماهیان برای فروش، استخرهای هچری و نوزادگاهی (در صورت نیاز در مکان)
۳) ساختار
الف) اسکلت اصلی، مواد مورد نیاز برای ساخت (بامبو، چوب، گالوانیزه، بامبو و…) و طنابهای بر پا نگهدارنده و لازم جهت جابجایی.
ب) دیوارها، کف و سقف، شبکه توری از جنس فیبر طبیعی یا مصنوعی، نرده های توری فلزی از جنس گالوانیزه یا تورهای به هم جوش خورده از جنس گالوانیزه (مواد مختلف باید در سایت آزمایش و بررسی شوند و در نهایت ماده مناسب جهت کار برای قسمتهای مختلف انتخاب شود).
ج) قسمتهای شناور، حلقه های انعطاف پذیر حدفاصل از جنس فلز یا پلاستیک (پرشده توسط هواف کف یا فیبر) و بویه های جدا کننده
د) حلقه ها یا قسمتهای اتصال دهنده قسمتهای مختلف د: طنابها و ابزارهای مهارکننده از جمله لنگرها ذ) موج شکن یا شکننده آب
و) شکل و اندازه: تخمین شکل و اندازه به شرایط منطقه، گونه مورد نظر جهت ذخیره سازی، میزان ذخیره سازی، میزان تولید و… بستگی دارد.
هـ) گونه های قابل پرورش:
 ماهیان بومی و غیربومی منطقه، سخت پوستان در قفسهای واقع شده در آب شیرین، لب شور و شور مناسب هستند. خرید ماهیان از تولیدکنندگان معتبر پرورش دهندگان باید همیشه ماهیان خود را از تولید کنندگان معتبر خریداری کنند. زیرا آنها همیشه همه ماهیان خود را با کیفیت خوب گارانتی می کنند. حتما هنگام خرید از فروشنده در خواست کارت گارانتی شود. چنانچه پرورش دهندگان از فروشندگان دوره گرد یا عمده فروشان ناشناس ماهیان را خریداری کنند حتمابه خاطر بی احتیاطی به عمل آمده دچار نقصان یا خسارت می شوند.
هوا دهنده ها (تهویه کننده ها) کاهش اکسیژن منجر به مرگ و میر ماهیان در قفسهای درون دریاچه یا استخرها می شود. در مورد سیستمهای هوادهی باید اشاره کرد که مسلما وجود دستگاه هواده در مزرعه حتی اگر به وجود آن نیازی نباشد بهتر است تا اینکه به وجود آن نیاز باشد و خود آن وجود نداشته باشد.

 ضمنا استفاده از دستگاههای پمپاژ کننده آب نیز نمی تواند به خوبی سیستمهای هوادهی عمل کند. پس حما باید یک سیستم هواده خوب خریداری شده و در مزرعه نصب شود تا در موقع لازم مورد استفاده قرار گیرد. به این ترتیب از وارد شدن استرس به ماهیان و در نتیجه مرگ و میر آنها جلوگیری شده، تولید ماهی افزایش یافته، به جلوگیری از شکوفایی جلبکی کمک شده و چرخش آب در استخر یا قفس به خوبی انجام می شود. لذا می توان سرمایه گذاری خود را با خرید یک سیستم هواده حفظ و تضمین کرد.
انتخاب گونه و ذخیره سازی:
 انتخاب گونه و ذخیره سازی به قابلیت دسترسی گونه و دمای آب مورد استفاده بستگی دارد. گونه های رایجی که در قفس پرورش می یابند همراه با تعداد مورد نیاز جهت ذخیره سازی و دمای مطلوبشان در جدول شماره یک که به صورت پیوست این مطلب است آورده شده است.
ذخیره سازی: تعداد ذخیره سازی در قفس بستگی به حجم قفس، نوع گونه مورد پرورش، اندازه قفس، تک گونه ای یا چند گونه ای بودن پرورش، غذادهی و میزان غذای مورد مصرف، روشهای غذادهی و ضریب تبدیل غذا، دوره ی تعویض یا تمیز کردن شبکه توری، پالایش و حفظ و بهبود کیفیت آب، امکان انتقال قفس به محیط جدید در مواردی که محیط نامناسب می شود، زمان صید و انتخاب سایز مناسب برای صید دارد.
ذخیره سازی درحجم کمتر باعث بدست آمدن ماهیان بزرگتر در زمان کوتاهتر می شود (نسبت به ذخیره سازی در حجم بیشتر).در این گونه پرورش برای بدست آمدن ماهی با وزن حدود ۵۰۰ گرم تا پایان فصل رشد، ماهیانی شش تا هشت اینچی ذخیره سازی می شود. ذخیره سازی در رنجی کمتر از میزان توصیه شده ممکن است باعث رفتار تهاجمی (بسیار فعال) در ماهیان شود.
همچنین ذخیره سازی ماهیان تقریبا هم اندازه در مدیریت ذخیره سازی ماهیان بسیار پراهمیت است. ماهیان بزرگتر توانایی غالب شدن بر ماهاین کوچکتر و آسیب رساندن به آنها را دراند که این مساله خود به کاهش میزان رشد آنها می انجامد. دستکاری ماهیان برای آنها استرس زا بوده و بهترین زمان برای ذخیره سازی آنها زمانی است که دمای آب سرد باشد. این مساله باعث کاهش استرس و در نتیجه مرگ و میر می شود.

 این مساله که دمای بدن ماهیان با دمای آب اطراف سازگار شود بسیار با اهمیت است. چنانچه آب درون کانتینر با آب استخر یا مزرعه F۵ درجه یا pH۲ تفاوت داشته باشد باید به آرامی آب استخر را با آب کانتینر هم دما کرد. (مبادله ۲/۱ آب مخزن با ۲/۱ آب استخر). چنانچه ماهیان درون کیسه هستند، شما می توانید با قرار دادن کیسه ها درون مدخل استخر باعث سازگار شدن دمای بدن ماهیان با آب استخر شوید.
 ماهیانی که قرار است ذخیره سازی شوند باید ازنظر سلامتی آزمایش شوند. ماهیان زخمی، دارای بدن لکه لکه و باله های ساییده شده نباید استفاده شوند.
ماهیان سالم باید از صید شدن گریخته و هنگامی که به آنها نزدیک می شوید به سرعت فرار کنند.
سایر فاکتورهای اصلی اقدام به غذادهی کم و غیرمغذی باعث بروز عدم موفقیت و شکست در پرورش ماهیان در قفس می شود. در طی فصل رشد ماهیان نبادی دچار آشفتگی شوند.

حرکت دادن قفس، صید ماهیان، خارج کردن قفس از آب برای مشاهده ماهیان، شنا کردن و یا صید اطراف قفس و یا قرار دادن قفس در مکانی که به دلایل مختلف دچار آشفتگی می شود می تواند باعث ایجاد استرس در ماهیان شود که استرس نیز در نهایت به بروز بیماریها می انجامد. غذادهی خوب و مناسب در سلامتی ماهیان بسیار با اهمیت است. هرگز ماهیانی را که از سلامتی آنها مطمئن نیستید خریداری نکنید.
مزایای پرورش در قفس نیاز به فضای کم، تولید زیاد در هر واحد سطح، امکان حرکت دادن و جابجا کردن در موقع وجود آلودگی، حفظ و نگهداری در برابر شکارچیان، شرایط مناسب برای پرورش انواع گونه ها، امکان استفاده از نواحی مربوط به بستر دریا در صورتیکه برای کشاروزی مناسب نباشد، سادگی و راحتی در صید و… از مزایای این سیستم پرورش هستند.
معایب پرورش در قفس کاهش شدید اکسیپن محلول در آب، وابستگی به غذاهای مصنوعی، اتفلاف غذا، آلودگی، تکرار در شیوع بیماریها، خطر سرقت ماهیان، اختلاف و عدم توافق در استفاده از آبهای طبیعی و… از معایب این سیستم پرورشی هستند.برای اطلاعات بیشتر در مورد پرورش ماهی متوانید به اینجا مراجعه کنید
***دوستانی که علاقه مند به پرورش ماهی در منزل هستند میتوانند مجموعه آموزشی پرورش ماهی در منزل را دانلود کنند که مجموعه ای بسیار جالب و آموزنده است

مطالب مرتبط:
پرورش ماهی تیلاپیا پرسود و کم هزینه
در خانه هم میتوان کشاورزی کرد! مشاهده
پرورش و تولید میگو
مشاهده
گران ترین ادویه جهان را در منزل پرورش دهید مشاهده ت
هیه خانگی انواع اسپری برای دفع آفات
مشاهده
پرورش سبزیجات در زمستان
مشاهده
پرورش استویا درباغچه منزل
مشاهده

چاپ این مطلب: کلیک کنید

(22 لایک)
نظرات (6)
چهارشنبه 11 آذر‌ماه سال 1394 ساعت 10:45 ب.ظ
سلام
خوب بود
ولی یکم بیشتر درمورد ماهی های زینتی مطلب بزارین...
مثلا بگین کدومشون واسه سرمایه گذاری خوبه:
امتیاز: 3 1
پاسخ:
به زودی
شنبه 8 اسفند‌ماه سال 1394 ساعت 10:14 ق.ظ
DFDF
امتیاز: 3 2
پنج‌شنبه 7 مرداد‌ماه سال 1395 ساعت 03:17 ب.ظ
من اگه بخوام در کــــرمانشاه ماهی زینتی مثل ماهی گپی-دم شمشیری-مولی و...به تعداد بالا پرورش دهم آیا سود دهیش خوب هست بازار کار دارد؟آیا شهرهای دیگه اگه تبلیغات کنم سفارش می دن که ارسال کنم به شهرهای دیگه؟؟؟...
امتیاز: 1 5
سه‌شنبه 11 آبان‌ماه سال 1395 ساعت 04:39 ب.ظ
ماهی که پرورشش سخته و زیبا هم باشه سودش خوبه مثل گوشتخوارها یا دیسکس بیشتر بستگی به بازار داره نه این ماهیا که بجای غذای زنده به ماهیاشون میدن
امتیاز: 2 1
یکشنبه 20 فروردین‌ماه سال 1396 ساعت 11:26 ق.ظ
سلام
من یک استخر بتنی کاشی کاری شده و تقریبا 10در 7 متری با عمق 1.5 متر دارم . برای پرورش ماهی کپور با آب شهری میشه ازش استفاده کرد یا نه؟ اگه ممکنه مرجع آموزشی رو برای این منظور به من معرفی کنید . ممنون
امتیاز: 2 11
پاسخ:
بله امکانش هست مجموعه ای که در زیر مطلب قرار داده شده رو دانلود بفرمایید
جمعه 2 شهریور‌ماه سال 1397 ساعت 05:24 ب.ظ
سلام.خواستم که لطفا توضیح بدین ایا برای پرورش،ماهی خوراکی در منزل و محیط سربسته نیاز به اب دایم دارد؟
امتیاز: 0 0
پاسخ:
بله
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد

برای عضویت در خبرنامه ایمیل خود را وارد کنید