X
تبلیغات
رایتل
علت زرد شدن برگ درختان بنسای - سبز نیوز
مطالب کاربردی گیاهان زینتی.گیاهان دارویی.کشت قارچ.کشت گلخانه ای.تراریوم و بونسای
فروشگاه ساز رایگان فایل
علت زرد شدن برگ درختان بنسای
پنج‌شنبه 23 خرداد‌ماه سال 1392 ساعت 09:47 ب.ظ | نوشته ‌شده به دست علیزاده


مهمترن علت زرد شدن وریزش برگ درختان بنسای شوک محیطی است که به آن ها وارد می شود . شوک محیطی شامل تغییرات نور ، درجه حرارت ، رطوبت ومواد غذایی گیاه می باشد. 

اگر در هفته های اول خرید زرد شدن وریزش اتفاق بیافتد در حد معمول که در ادامه ذکر می شود بلا مانع است وجای نگرانی ندارد . اما اگر بیش از حد معمول بود باید سه عامل نور ،حرارت ورطوبت بررسی شود واگر چند ماه بعد از خرید باشد احتمالا باید رطوبت (نحوه آبیاری) و یا مواد غذایی گیاه (کود دهی ) بررسی شود.

در هنگام خرید بن‌سای نکات زیر را در نظر بگیرید تا بتوانید گیاهی سالم و شاداب خریداری کنید:

حتما گیاه بن‌سای را در فصل بهار که زمان رشد و شکوفایی آن است بخرید. از فروشنده محل نگه‌داری (داخل آپارتمان یا فضای باز) و سایر نیازها و همچنین نام گیاه را بپرسید تا بتوانید به‌خوبی از آن نگه‌داری کنید.


نور مورد نیاز گیاه چه در داخل خانه و چه در فضای باز مناسب باشد.


با یک انگشت ساقه‌ گیاه را کمی فشار دهید، در صورتی ‌که سفت و محکم نباشد، به اصطلاح ریشه در داخل خاک لق باشد، یا رشد آن به اندازه کافی صورت نگرفته یا ریشه در حال پوسیدن است که خرید آن پیشنهاد نمی‌شود.


به دقت به برگ‌های آن نگاه کنید که از نظر اندازه و سالم بودن؛ برگ‌ها و ساقه‌ها با هم مطابقت داشته باشند.


 برای پی بردن به بیماری حشره‌زایی و آلوده نبودن به بیماری، نوک شاخه‌ها یا برگ‌ها و محل‌هایی که برگ‌ به ساقه متصل است و همچنین زیر برگ‌ها را به دقت بررسی کنید که آفت نداشته باشند.

پس از انتخاب گیاه، از فروشنده بخواهید آن را با  روزنامه یا کاغذ کاملا بپوشاند. به‌طوری که نور مستقیم آفتاب به آن نتابد و از باد کولر اتومبیل دور باشد. در زمستان نیز شیشه‌های اتومبیل بالا باشد. تغییر درجه حرارت ناگهانی گیاه، باعث ریزش برگ‌های آن می‌شود.

پس از ورود به خانه روزنامه‌ها را جدا کنید. نخستین کار برای اینکه اثر انتقال ناگهانی از گلخانه به خانه را (تغییر محیط زیست) تا اندازه‌ای خنثی کنید و گیاه با آب‌وهوای مکان جدید سازگار شود، روزی یکی دو بار در گرم‌ترین ساعات روز با آبی که فاقد کلر باشد و روزانه یکی دوبار با آب‌فشان روی برگ‌های آن را اسپری کنید و با همین آب آن‌ را آبیاری کنید.

(ظرفی فاقد درپوش را پر از آب کنید و در گوشه‌ای به مدت 24 ساعت کنار بگذارید تا کلر آن پریده و از آن آب برای گیاه استفاده کنید).

از کود دادن به گیاه برای مدتی خودداری کنید و چنانچه پس از گذشت چند روز، چند برگ از برگ‌های تحتانی آن زرد و پژمرده شد نگران نباشید؛ چون این حالتی است که گیاه برای بقای خود در محیط جدید به‌وجود می‌آورد. طبیعی است که گیاه در طی پذیرش شرایط محیط جدید، برگ‌های پیر و پایینی خو را از دست بدهد و برگ‌های جوان و تازه را که دمبرگ قوی‌تر دارند و معمولا در قسمت بالای ساقه‌ها می‌رویند حفظ کند. هرگز برگ‌های زرد را از ساقه جدا نکنید چون بهتر است این‌کار به‌طور طبیعی و به‌تدریج توسط خود گیاه انجام شود؛ زیرا گیاه قبل از دفع برگ‌ها، منفذی را که از جدا شدن دمبرگ از ساقه پدید می‌آورد می‌بندد و هیچ‌گونه خراشی باقی نمی‌ماند تا مورد حمله میکروب‌های عفونت‌زا قرار گیرد. ولی چنانچه بیشتر از دو یا سه برگ گرفتار زردی شوند، نشانه این است که در آبیاری گیاه افراط یا سهل‌انگاری کرده‌اید یا احتمالا گلدان را در محل تاریکی قرار داده‌اید.

از قرار دادن هر دو گونه بن‌سای در معرض کوران هوا نیز خودداری کنید. بدیهی است گیاه خریداری شده اگر آپارتمانی باشد، باید آن را در پرنورترین قسمت آپارتمان قرار دهید و گیاه فضای باز را در بالکن یا در حیاط در محلی آفتابگیر قرار دهید و همچنین به علت کوچک بودن گلدان بنسای، هر روز به آبیاری و اسپری آب روی برگ‌ها اقدام کنید.

توجه داشته باشید که برخی از این گیاهان فضای باز به غرقابی حساس هستند و در روزهای بارانی باید محل آن را تغییر داده و به محیطی خنک و پناهگاه برده شوند.

مطالب مرتبط:


کود دهی بنسای مشاهده

مراحل ساخت بونسای(انتخاب نهال) مشاهده

علت زرد شدن برگ درختان بنسای مشاهده

بونسایی مشاهده

مطلب کامل در مورد بونسای مشاهده

کود دهی بنسای مشاهده

آموزش تصویری ساخت بونسای از درخت چند ساله مشاهده

آفات و امراض بونسای مشاهده

نمایشگاه بونسای مشاهده

مراحل ساخت بونسای(انتخاب نهال) مشاهده

پرورش بونسای به وسیله قلمه مشاهده

هرس در بونسای مشاهده

تعویض گلدان برای قلمه های ریشه دار شده مشاهده

تربیت و سیم بندی بونسای مشاهده

جمع آوری گیاه از طبیعت برای ایجاد بونسای مشاهده

بونسایی مشاهده

عکسهای دیدنی از درختان بونسی یا بونسای Bonsai ( مینیاتوری ) مشاهده


چاپ این مطلب: کلیک کنید

(18 لایک)
نظرات (9)
دوشنبه 16 آذر‌ماه سال 1394 ساعت 05:03 ب.ظ
امتیاز: 1 2
چهارشنبه 19 خرداد‌ماه سال 1395 ساعت 02:33 ب.ظ
سلام خسته نباشید .دو هفته پیش بونسای نارون خریدم.الان برگ های پایینی دارن خشک میشن و روشون سفید شده.راهکاری دارید برای یرطرف کردن این عارضه.مرسی
پاسخ:
احتمالا بیماری قارچی به علت رطوبت بالاست.استفاده از قارچکش در چند نوبت توصیه میشه
شنبه 22 خرداد‌ماه سال 1395 ساعت 05:47 ب.ظ
بنسای من سر برگ هاش سوخته وسیاه شده چکار باید بکنم
امتیاز: 3 0
پاسخ:
احتمالا مرربوط به نور زیاده
چهارشنبه 5 آبان‌ماه سال 1395 ساعت 06:36 ق.ظ
بنسای من بعد ار خرید و انتقال به منزل تمام برگ هایش ریخت. آن را زیر پوشش نایلونی قرار دادم و مرتبا با آب اسپری می کنم. حالا برگ های کوچک جدیدی در حال رشد کردن است. چه مراقبت های دیگری باید انجام دهم. آیا باید همچنان پوشیده بماند؟ ممنون میشم از راهنمایی تون
امتیاز: 0 1
پاسخ:
بهتره آب کمتری بهش بدید چون آب زیاد دشمن درجه یک بونسای هست
در مرحله دوم مقداری قارچکش هم با آب بهش بدید
بهتره تا گیاه خودش رو کمی بگیره در همون حالت نگهش دارید اتفاقی نمیفته
پنج‌شنبه 20 آبان‌ماه سال 1395 ساعت 06:13 ب.ظ
سلام خسته نباشید بنسای من سر حال و پر برگ اما چند تا از برگاش یه دفعه زرد شد خونه ما کم نور پشت پنجره سر سبز و خرم ابود ما با سرد شدن هوا نور خونه کمتر شده و کنار پنجره هم سرده لطفا راهنماییم کنید
امتیاز: 0 0
یکشنبه 30 آبان‌ماه سال 1395 ساعت 01:59 ب.ظ
سلام بنسای جنسینگ من بداز ۲هفته رنگ برگهاش از سبز پر رنگ به زردی رفت و دوتا از برگهای پایینی زرد و ریخت.وانگار یه چیزی داره میخوره برگهاش و بریده یا سوراخ شده.اماچیزی پیدا نمیکنم که باعث این شده باشه .کمک کنین.
امتیاز: 2 1
دوشنبه 22 آذر‌ماه سال 1395 ساعت 09:19 ب.ظ
سلام بونسای جنسینگ من برگ های تازه ای ک ازش در میاد زرده باید چیکار کنم ک برگاش سبز شه،البته برگاش نمیریزه فقط برگ های تازه زرد میشن،ممنون میشم کمکم کنین
امتیاز: 2 0
دوشنبه 7 فروردین‌ماه سال 1396 ساعت 12:50 ب.ظ
دوستان من مدتی است یک گلدان بنسای خریدم. روزی که آوردم خونه خیلی پر برگ و زیبا بود. اما هنوز 2 هفته نشده برگهای می سوزن و میریزن. بعضی وقتها هم برگهای سالم موقع اسپری آب ریزش می کنند. خیلی هم مراقیشم. هفته ای 2 بار آب می دم. روزی 2 بار اسپری می کنم. 2 هفته یک بار هم کود.
اما چرا اینطوری میشه؟
امتیاز: 0 0
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد

برای عضویت در خبرنامه ایمیل خود را وارد کنید