مطالب کاربردی گیاهان زینتی.گیاهان دارویی.کشت قارچ.کشت گلخانه ای.تراریوم و بونسای
گرفتن وام گلخانه
ایده هایی برای ساخت محیط گلخانه ای
پنج‌شنبه 22 مرداد‌ماه سال 1394 ساعت 12:47 ب.ظ | نوشته ‌شده به دست علیزاده
درست کردن گلخانه کوچک

با درست کردن یک گلخانه ارزان و آسان به رشد نهال های خود سرعت ببخشید. شما می توانید یک گلخانه برای یک عدد گیاه درست کنید یا گلخانه ای درست کنید که بتوانید چند گیاه را در آن قرار دهید. این کار یک راه عالی برای ایجاد یک گلخانه کاربردی در خانه شما می باشد... 

  
روش اول: درست کردن یک گلخانه کوچک با استفاده از بطری های پلاستیکی و شیشه ای
1 -  از بطری پلاستیکی یک لیتری نوشابه برای درست کردن گلخانه استفاده کنید. این کار برای رشد گیاهان کوتاه و با ریشه کم عمق ایده آل است. گیاهانی مثل ارکیده، سرخس کوچک و یا کاکتوس. 
برای درست کردن گلخانه با بطری نوشابه به دو بطری نوشابه نیاز است. در صورت امکان یکی از بطری ها باید از بطری دیگر عرض بیشتری داشته باشد. هر دو بطری را از وسط به صورت صاف برش دهید. 
از چسب حرارتی برای چسباندن قسمت بالایی بطری نوشابه نازک تر به قسمت پایینی بطری نوشابه عریض تر استفاده کنید. توجه داشته باشید لبه بطری که بریده شده است باید صاف باشد. (به عکس توجه کنید)
قسمت بالایی بطری نوشابه عریض تر را روی قسمت پایینی بطری قرار دهید به صورتی که به اندازه یک سانتی متر روی قسمت پایینی را بگیرد. 
 
 
2 – اگر می خواهید سه گیاه کوچک را با هم در یک گلخانه قرار دهید، باید از بطری های یک گالنی مثل بطری های جای مواد شوینده استفاده کنید. این گونه بطری ها می توانند سه گیاه را با هم در خود جا دهند. برای استفاده از این بطری ها مانند روش قبل عمل کنید. (به عکس توجه کنید)
شما می توانید روی درب قسمتی از بطری که گیاه را در آن قرار داده اید یک سوراخ برای زهکشی ایجاد کنید. برای جلوگیری از ریختن خاک زمان برداشتن قسمت بالایی بطری، می توان به اندازه 3 سانتی متر از ته یک بطری دیگر را برش داده و آن را سوراخ سوراخ کرده و روی خاک قرار دهید و بعد قسمت بالایی بطری را روی آن بگذارید. 
 
درست کردن گلخانه کوچک
 
3 – برای کاشت گیاهان خیلی کوچک می توانید از ظرف های شیشه ای در دار به عنوان گلخانه استفاده کنید. این شیشه ها در اندازه های مختلف با توجه به آنچه که شما نیاز دارید وجود دارند. به سادگی آن را با مواد مورد نیاز برای رشد گیاه پر کنید و گیاه خود را در آن بکارید و یک گلخانه زیبا و کوچک داشته باشید.
 
درست کردن گلخانه کوچک
 
4 – از تنگ ماهی برای درست کردن یک گلخانه کوچک استفاده کنید. با توجه به تعداد گیاهانی که قصد کاشت آن ها را دارید تنگ ماهی با اندازه مناسب را انتخاب کنید.
برای گیاهی که در زمین کاشته شده است می توان با قرار دادن تنگ ماهی به صورت وارونه روی آن یک گلخانه درست کرد.
اگر می خواهید گیاه را در تنگ ماهی بکارید از یک درب چوبی یا پلاستیکی برای پوشاندن درب تنگ ماهی استفاده کنید.
 
درست کردن گلخانه کوچک
 
روش دوم: ساخت گلخانه کوچک با استفاده از قاب عکس
1 – شما برای ساخت گلخانه با قاب عکس به 8 قاب عکس نیاز دارید. اندازه قاب عکس ها به این ترتیب است: چهار قاب عکس 12.5 × 17.5 سانتی متر ، دو قاب عکس 20 × 25 سانتی متر، دو قاب 27.5 × 35 سانتی متر. قاب عکس ها را با یک دستمال پاک کنید تا گرد و غباری روی آن ها نباشد. 
 
درست کردن گلخانه کوچک
 
2 – بدنه اصلی گلخانه را بسازید. قاب های با اندازه 20 × 25 و قاب های 27.5 × 35 را کنار هم قرار دهید به طوری که ضلع 25 و 27.5 سانتی متر در کنار هم قرار بگیرند. 
یک سوراخ کوچک در لبه داخلی قاب بزرگتر و لبه قاب کوچکتر با دریل ایجاد کنید. سپس با استفاده از یک پیچ به اندازه سوراخ قاب ها را به هم وصل کنید. به وصل کردن قاب ها ادامه دهید تا بدنه اصلی تشکیل شود. 
 
درست کردن گلخانه کوچک
 
3 – سقف گلخانه را با وصل کردن چهار قاب کوچکتر درست کنید. آن ها را به صورت دوتایی به هم وصل کنید و بعد با آن ها یک مثلث برای سقف تشکیل دهید. آن ها را با لولا به هم وصل کنید تا زمانی که می خواهید به گیاهان آب دهید بتوانید آن را باز کنید. 
دو قاب با اندازه 20 × 25 را به گونه ای در کنار هم قرار دهید که دو ضلع کوچکتر در کنار هم قرار بگیرند سپس آن ها را به هم وصل کنید. این کار را برای دو قاب دیگر هم انجام دهید.
قاب های به هم وصل شده را با یک زاویه 90 درجه در امتداد لبه بلندتر در کنار هم قرار دهید.
 
درست کردن گلخانه کوچک
 
4 – سقف گلخانه را روی بدنه اصلی قرار دهید به گونه ای که بتوانید به داخل گلخانه دسترسی داشته باشید. سقف را به قسمتی از بدنه که مقداری بلندتر از ضلع کناری بود متصل کنید. 
 
درست کردن گلخانه کوچک
 
5 – در قسمت پایانی، بدنه گلخانه را رنگ کنید و دوباره شیشه ها را در قاب قرار دهید. بعد از این کار گیاهان خود را در گلخانه قرار دهید. 
برای رنگ بدنه از رنگ چوب استفاده کنید. 
شیشه ها را از داخل گلخانه به قاب ها متصل کنید و از چسب حرارتی برای چسباندن آن ها استفاده کنید. می توانید به جای شیشه از پلاستیک هم استفاده کنید.
 
درست کردن گلخانه کوچک
 
روش سوم : درست کردن گلخانه کوچک با استفاده از لوله های PVC 
1 – لوله های PVC و رابط های آن ها را تهیه کنید. از آن جایی که این گلخانه مدولار است و سایز آن کاملا به سلیقه شما بستگی دارد، تعداد و طول لوله ها با توجه به اندازه گلخانه ای که در نظر دارید تعیین می شود. 
سعی کنید ساختار بزرگ تر را به دو قسمت تفکیک کنید. این کار باعث استحکام بیشتر گلخانه می شود. 
از لوله های PVC نسبتا نازک استفاده کنید. طوری که عرض لوله ها از 3.75 سانتی متر بیشتر نباشد. لوله های با عرض 2 سانتی متر مناسب تر هستند. 
رابط های لوله ها را با توجه به عرض لوله ها تهیه کنید، به گونه ای که اندازه رابط و لوله با هم متناسب باشند. 
 
درست کردن گلخانه کوچک
 
2 -  لوله ها را با استفاده از رابط ها به هم وصل کنید و پایه ها و دیواره ها را تشکیل دهید. (مانند شکل زیر)
 
درست کردن گلخانه کوچک
 
3 – لوله های سقف را وصل کنید، سپس لوله های سقف را به لوله های بدنه متصل کنید. لوله های سقف را با زاویه 45 درجه به لوله های بدنه متصل کنید.
 
درست کردن گلخانه کوچک
 
4 – گلخانه را روی زمین روی گلدان ها قرار دهید. این کار اجازه می دهد تا در زمان آبیاری به راحتی گلخانه را بردارید و آبیاری به گلدان ها را انجام دهید.
 
درست کردن گلخانه کوچک
 
5 – مرحله آخر پوشاندن گلخانه با یک پوشش پلاستیکی است. پلاستیک را با استفاده از نوار چسب به بدنه گلخانه بچسبانید.
 
درست کردن گلخانه کوچک


توجه: افرادی که به مبحث ساخت و مدیریت گلخانه علاقه مند هستند میتوانند مجموعه آموزشی گلخانه و گلخانه داری را دانلود کنند

دانلود


مطالب مرتبط:

کلیات طراحی یک گلخانه

گلخانه های صنعتی

نور و تامین آن درگلخانه

هرس گوجه فرنگی
راه جلوگیری از شیوع بیماریها در گلخانه و کوددهی گیاهان گلخانه ای

اختلالات تغذیه ای در خیار گلخانه ای
سیستم های هیدروپونیک آینده کشاورزی ایران

پرورش توت فرنگی
کلیات کاشت خیار در گلخانه


چاپ این مطلب: کلیک کنید

(5 لایک)
نظرات (1)
جمعه 17 دی‌ماه سال 1395 ساعت 06:55 ب.ظ
وب متفاوت و زیبایی دارین خیلی خوشحال شدم دوباره به وبتون اومدم باعث افتخاره شما هم به من سر بزنید خیلی ممنون
98568
امتیاز: 0 0
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد

برای عضویت در خبرنامه ایمیل خود را وارد کنید